Toksinler ve toksik yük tablosu

Anasayfa » Makaleler » Toksinler ve toksik yük tablosu
share on facebook  tweet  share on google  print  

Toksinler ve toksik yük tablosu

"Makaleler" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Toksinler
Toksinler ve toksik yük tablosu

 

Toksinler vücudumuzun metabolize edemediği, vücutta kalmaları halinde sisteme zarar veren ve bazen vücudun kendisinden uzaklaştırmak konusunda da zorlandığı maddelerdir. Toksinlerin bir kısmı vücudun işleyişi sırasında oluşur, bir kısmı ise dışarıdan vücuda alınır. Karaciğer, bağırsaklar, böbrek ve deri başta olmak üzere pek çok organ, toksinlerin uzaklaştırılması işleminde görev alır.

 

Vücudun temel yapı birimi olan hücre ile vücudu karşılaştırmalı olarak ele alalım. Nasıl vücut yaşamak için bazı maddeleri dışarıdan almaya, onları metabolize etmeye ve atık maddeleri de dışarıya atmaya ihtiyaç gösteren şuurlu bir varlık ise, hücre de aynı şekilde yaratılmıştır. O da yaşamak için bazı maddeleri bünyesine alır, kendisine zararlı olan maddeleri hücre zarından geçirmeyi reddeder, atık maddeleri ise elimine etmeye çalışır. Bu arada aslî görevi ne ise onu gerçekleştirir. Dolayısıyla toksik madde derken, bu maddenin hem hücre-organ bazında hem de vücut genelinde etki sahibi olduğunu kavramamız gereklidir.

 

Vücut, organ ya da hücre, metabolize edemediği bu toksik maddeleri kendisinden uzaklaştırmayı başaramazsa ne olur? Uzun bir süre kalıcı bir değişim olmaz ama ufak tefek zorlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Eğer gerekli tedbir alınmaz ve vücut ya da hücre-organ bu belirtilerle yaşamaya devam edecek olursa, bir süre sonra hastalıklar oluşmaya başlar.

 

Toksik maddelerin vücuttaki etkilerini gözden geçirmeye başlayalım:

 

İlk etkiler toksik maddenin vücuda giriş ya da oluşma yerinde ortaya çıkar. Eğer besinler yoluyla alınan toksik maddelerden bahsediyorsak; beslenme sistemimize (yemek borusu-mide-ince ve kalın bağırsaklardan oluşan beslenme borusu, karaciğer-safra sistemi, pankreas) ait bazı bulgular baş gösterir. Diyelim ki fıtratımıza uygun olmayan gıdalar tükettiğimiz bir öğün olsun, hemen ardından karın ağrısı, şişkinlik, gaz, bulantı-kusma-ishal, yorgunluk-uyku hali-konsantrasyon güçlüğü gibi bir takım bulgular ortaya çıkar. Toksik maddelerin bir kısmının canhıraş bir uğraştan sonra vücuttan uzaklaştırılması ve uzaklaştırılamayan bir kısmının ise depolanmasından sonra kişi normale döner.

 

Ya da kişinin kendisine zararlı maddeleri ihtiva eden kimyasal bir maddeyi soluduğunu düşünelim; kişi öksürmeye, aksırmaya başlayacaktır. Burun ve gözlerinden akıntı olacaktır. Böylelikle toksik madde vücuttan uzaklaştırılmaya çalışılacaktır. Dikkat ederseniz, her iki örnekte de vermiş olduğum bazı bulgular, aslında vücudun toksik maddeleri kendisinden uzaklaştırma çabası içerisinde oluşturduğu bulgulardır; kusma-ishal, burun-geniz akıntısı, öksürük-hapşirik-balgam vb. Yani vücudun menfaatine olan bu bulgular, araz olarak kabul edilip ortadan kaldırılmaya çalışılmaması gereken savunma durumlarıdır.

 

Kişinin toksik maddeler ile olan ilişkisini sürdürdüğünü düşünüp neler olabileceğine bakmaya devam edelim:

 

Kişi sürekli çeşitli toksik maddeler ile temas halindedir. Hücreler ve boşaltım sistemi artık yorulmuş ve çeşitli arazlar göstermeye başlamıştır. Bu arazların bir kısmı geçici (tedavi edilebilir) bir kısmı ise ne yazık ki kalıcıdır (çeşitli mutasyonlar). Toksik maddelerin bir kısmı hücreler ve vücuttan uzaklaştırılamayıp depolanmaya başlamıştır. Bunun anlamı; depolandığı hücre ve organlarda işleyiş bozuklukları ve bunlara bağlı çeşitli hastalıkların ortaya çıkması ve toksik maddeleri depolayan yağ dokusunun artışı sonucu kilo alımıdır.

 

Çarpıcı olması nedeniyle altını çizerek belirtmek isterim ki; yapılan diyetlere rağmen kilo veremeyen hastaların büyük bir kısmının vücutlarında, atamadıkları aşırı miktardaki toksik madde mevcuttur. Kişinin kilo vermek için yapması gereken ise toksik maddeleri depolama görevini üstlenmiş olan yağ dokusuna ihtiyacın ortadan kaldırılması yani toksik maddelerin vücuda alınmasının durdurulması ve mevcut olanların uzaklaştırılmasıdır.

 

Kişinin vücudunda aşırı miktarda toksik madde birikimi ile ortaya çıkan tabloya toksik yük tablosu denir. Şimdi beraberce bu tabloya göz atalım, sizler de hangilerini yaşadığınızı not ederek sizde böyle bir tablonun olup olmadığına karar verin:

 

1-     Özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan yorgunluk, uyku hali,

2-     Giderek artan konsantrasyon bozukluğu,

3-     Sabahları dinlenmeden uyanmak,

4-     Gaz-şişkinlik-bulantı-karın ağrısı,

5-     Kabızlık,

6-     Kilo artışı,

7-     Eklemlerde ve kemiklerde sızlama,

8-     Sık sık üst yolunum yolları veya idrar yollarına ait şikâyetlerin ortaya çıkması,

9-     Böbrek ve safra taşları,

10- Karaciğer yağlanması,

11- Tansiyon yüksekliği,

12- Açlık kan şekerinde oynamalar ve yükselme,

 

Eğer bu bulguların bir kısmı ya da çoğu ya da tümü bende var diyorsanız, toksinlerden kurtulma vaktiniz gelmiş demektir!

Kaynak : Dr.Ayşe Nur Okçu
Tür : Sağlık Tarih : 12.09.2010
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta