Sağlıklı Olmak için Kendimizi Tanımak

Anasayfa » Makaleler » Sağlıklı Olmak için Kendimizi Tanımak
share on facebook  tweet  share on google  print  

Sağlıklı Olmak için Kendimizi Tanımak

"Makaleler" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Sağlıklı
Sağlıklı Olmak için Kendimizi Tanımak

 

İnsanı fizik bedeni, zihinsel aktiviteleri ve spritüel yönü ile bir bütün olarak algılamak, onu tanımanın başlangıcını teşkil eder. Sadece doğan-büyüyen ve ölen bir fizik beden, insanoğlunu temsil edemez. İnsan kendisi ve çevresinden gelen öğeleri algılayan, öğrenen, düşünen, duygulanan ve bunların sonucunda bir sentez yaparak davranışlar sergileyen yaradılıştadır.

Allah insanı bu karmaşık, birbiri içine geçmiş ve muhteşem bir dengeye sahip olan sistemler bütünüyle mükemmel bir şekilde yaratmıştır. İnsanı oluşturan bu sistemlerin idaresini yine insanın içerisine yerleştirmiştir. İster ki insanoğlu bu idareyi, yaradılış fıtratına uygun bir şekilde sürdürsün.

İnsan kendini oluşturan sistemleri idare ederken süregelen hatalar yapacak olur ve yaradılış fıtratının dışına çıkarsa, bu sistemlerin bir veya birkaçı arızalanmaya başlar, denge bozulur; arızalanan her bir sitsem diğer sistemleri etkiler. Sonuç itibariyle, fizik bedeni-zihinsel faaliyetleri ya da spritüel alanı etkileyen hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu tespitten hareketle;

1- Bir hastalığın sadece, hastalık bulgularını veren uç organla alâkalı bir durum olmadığı,
2- Birden fazla organ ya da sistemin dengesini yitirmiş olduğu,
3- Ve bu dengenin yitirilmesindeki sebebin, yaradılış fıtratına aykırı olan ve süregelen tutumlar olduğu noktalarına geliriz.

Bir örnekle ifade etmek gerekirse; bir insanın baş ağrısı çekmesi, onun hastalığının kökeninin beyni olduğunu düşündürmez. Kabızlıktan tutun sinüzite kadar, böbreklerden tutun karaciğere kadar, stres faktörlerinden tutun olumsuz düşüncelere kadar pek çok sebep baş ağrısını tetikleyebilir. Yani baş ağrısı esasında, yaradılış fıtratının ortaya koyduğu bir imdat çığlığı ya da çözüm için çıkış yoludur. Eğer kişi baş ağrısını tetikleyen faktörleri göz önünde bulundurup onlarla mücâdele etmek yerine bir ağrı kesici alıp ağrısını gidermek yoluna giderse, yine yaradılış fıtratının devreye girmesine engel olacak bir davranış sergilemiş olur. Bu şekilde hastalıklar gittikçe kronikleşir, dallanır budaklanır ve diğer sistemleri de etkilemeye başlar.

Zihinsel-spritüel yapı ile fizik bedenin hastalıklarının ilişkisini örneklendirmek gerekirse, olumsuz düşüncelere sahip ya da bir başkasının kalbini kıran bir kişinin durumunu, sadece mutsuzluk olarak tanımlamak yeterli olmayacaktır. Onun fizik bedeninde de bazı arazlar ortaya çıkacaktır, meselâ baş ağrısı, mide ağrısı, konsantrasyon güçlüğü vb. Kişi bu bulguları ortadan kaldıracak ilaçlar alır ama bulguların ortaya çıkmasına sebep olan zihinsel-spritüel faktörleri düzeltmeyecek olursa, bulgular kronikleşecek ve aralarında kanser ya da şeker hastalığı gibi ciddî hastalıklar da olan çeşitli hastalıklar ortaya çıkacaktır.

Sağlıklı olabilmek için insanın kendisini tanımasının en önemli âmil olduğu, yadsınmaz bir gerçektir. Gazetemizin sağlık köşesi ile sizlere, hem kendinizi yaradılış fıtratınıza uygun bir şekilde değerlendirmek hem de ortaya çıkan bulgularla yine yaradılış fıtratınıza uygun yöntemlerle mücâdele etmek konularında yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Sağlıklı günler dileğiyle…
 

Kaynak : Dr.Ayşe Nur Okçu
Tür : Sağlık Tarih : 13.02.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta